Kiralama Şartları

Kiralama Şartları
Kiralama Süresi


Araçlarımız, günlük olarak en az 24 saat, aylık olarak ise 30 gün üzerinden kiralanabilmektedir.


Kullanıcı Bilgisi


Kiralanan aracı yalnızca sözleşme ve teslimat formunda belirtilen kişi/kişiler kullanabilir. Sözleşmede belirtilmeyen üçüncü kişilerin, aracı kullanmaları halinde meydana gelebilecek hasarlarda, hiçbir hasar güvencesi geçerli değildir.


Sürücü Belgeleri


Araç teslimi sırasında en az bir tanesinin çipli olması şartıyla talep edilen belgeler, sürücü belgesi sınırlamalarıyla birlikte aşağıda belirtilmiştir.


• Kimlik Kartı ( Yabancı Müşteriler için son 6 ay içerisinde ülkeye giriş kaşesi bulunan Pasaport)


• Ehliyet ( Yabancı ülke ehliyetleri Latin harfi içermeli)


Tüm kiralama işlemlerinde, eski veya yeni kimlik belgelerinin yanında kiralama yapılan araç sınıfına uygun sürücü belgesinin de ibraz edilmesi gerekmektedir. Kimlik ve ehliyetin tek olduğu durumlarda hizmet verilememektedir. 
• Ekonomi Sınıf Araçlar için: Minimum 1 yıllık ehliyet zorunludur.


• Orta Sınıf Araçlar için: Minimum 3 yıllık ehliyet zorunludur.


• Üst Sınıf ve SUV tipi Araçlar için: Minimum 3 yıllık ehliyet zorunludur.


Sürücü Yaşı


Araç Kiralamak için 21 yaşını doldurmuş olmanız ve en az 1 yıllık B grubu ehliyet sahibi olmanız gerekmektedir. 21 yaşını doldurmuş olmak koşulu sabit kalmak kaydı ve ehliyet süresi koşuluna uyularak orta ve üst sınıf araçlar için de genç sürücü ücreti alınarak araç kiralanabilmektedir.


• Ekonomi Segment Araçlar için: En az 21 yaş


• Orta Segment Araçlar için: En az 23 yaş


• Üst sınıf ve SUV tipi Araçlar için: En az 25 – 27 yaş


Ek Sürücü


Aracın, kiralayan şahıs dışındaki kişi ve/veya kişilerce kullanılabilmesi için ek sürücüye ait Sürücü Belgesi bilgilerinin, ek ücretli olarak , Kira Sözleşmesi’ne eklenmesi ile mümkündür. Kira sözleşmesinde yer almayan kullanıcı ve/veya kullanıcılar tarafından her hangi bir kaza durumunda tüm güvenceler geçersiz sayılarak gerek kiralayan ve gerekse aracı kullanan kişi/kişiler ayrı ayrı ve müştereken sorumlu tutulurlar. Bir araç için en fazla 2 adet ek sürücü tanımlanabilir. Araç gruplarında belirlenmiş olan yaş ve ehliyet yılı koşulları dâhilinde kiralama yapılabilmektedir. Bu koşulların sağlanamaması durumunda “Genç Sürücü” hizmet paketi satın alarak bu paket içeriğindeki limitler dâhilinde kiralama yapabilirsiniz. Genç Sürücü hizmet paketi “Süper Mini Hasar Güvencesi” hizmetini de içermektedir. Ek Sürücü ve Genç Sürücü Hizmet ücretlerini rezervasyon merkezimiz ve şubelerimizden öğrenebilirsiniz.


Kredi Kartı


Araç teslimi sırasında araç kira bedeli, ek bedeller ve depozito tutarının karşılanması için, sürücünün adına düzenlenmiş bir ya da iki kredi kartı bulundurulması zorunluluğu vardır. Kiralayacağınız araç tipine göre yanınızda bulundurmanız gereken kredi kartı sayısı aşağıda belirtilmiştir.


• Ekonomi ve orta sınıf araçlar için: Tek kredi kartı


• Üst sınıf ve SUV tipi araçlar için: Tek kredi kartı / Çift kredi kartı


Sürücü eğer, şirket kredi kartı (Ticari kart) kullanılacaksa Antetli kağıt üzerine onay yazısı, firma ticari unvanının yer aldığı kaşe ve ıslak imza gereklidir. İmza atan kişi şirket ortağı veya yönetim kurulu üyesi olmalıdır. İmza atan kişinin imza sirküleri gereklidir.


Ödeme Koşulları


Toplam kiralama tutarı ve güvence bedelleri, kiralamanın başında, aracı kiralayan kişiye ait kredi kartı ile tahsil edilir. Nakit ödeme, debit ve sanal kart uygulaması bulunmamaktadır.


Kira anlaşması kiralama esnasında açılır ve kiralama yapılan ülkenin kanun ve uygulamalarına göre düzenlenir. Gerçekleşecek kiralamalarda ALOCAR Genel Kiralama Koşulları geçerlidir.


Kiralamanın sonunda oluşabilecek olan fatura tutarı farkı ise kiralama noktasında tahsil veya iade edilir. Kredi kartı sahibinin kiralama esnasında şahsen bulunması gerekmektedir. Başkasına ait kredi kartı ile kiralama yapılamaz. Müşteri tarafından ibraz edilen kredi kartından, kiralama bedeline ek olarak, kiralanacak araç marka ve modeline göre belirli oranda teminat tahsilatı yapılmaktadır. Bu sebeple (kira ve teminat toplam bedeli kadar) limit müsaitliğinin olması gerekmektedir.


Teminat Ücreti


Araç teslimi sırasında, sürücünün kendi adına kayıtlı kredi kartından-ya da kartlarından- araç gruplarına göre belli bir tutarda teminat ücreti tahsil edilmektedir. Bu tutarlar aşağıda belirtilmiştir.


• Ekonomi sınıf araçlar için: 10.000 TL


• Orta sınıf araçlar için: 20.000 TL


• Üst sınıf ve SUV tipi araçlar için: 50.000 TL


Tahsil edilen bu teminat tutarları, kira bitiminde ek tutar oluşmamışsa en geç 21 gün içerisinde tamamen iade edilmektedir. Çift Kredi kartlı araç gruplarında teminat ödemesi için sunulan kredi kartlarının farklı bankalardan olması gerekmektedir.


Findeks


Yapmış olduğunuz rezervasyonun kesinleşmesi için finansal analizinizin* ( Findeks ) ALOCAR ARAÇ KİRALAMA LİMİTED ŞİRKETİ kiralama kriterlerine uygun olması gerekmektedir.
*“Finansal analiziniz, KKB Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. (kısaca ‘KKB’) üzerinden T.C. kimlik numaranız ve T.C bankalarında kayıtlı olan GSM numaranız ile yapılabilmektedir. Sorgulamada bu bilgiler alındıktan sonra T.C bankalarında kayıtlı olan GSM numaranıza gönderilen mesajı onaylamanız gerekmektedir.


İşbu sorgunun bilginiz ve açık rızanız dâhilinde yapıldığını ve https://www.kkb.com.tr/gizlilik-politikasi.aspx adresindeki bilgilendirmeyi okuyup anladığınızı kabul ve beyan etmektesiniz. KKB tarafından işbu sorgulama neticesinde işlenen üye bilgilerinin gizliliğini sağlanması hususunda Eşmen Oto Kiralama A.Ş.’nin herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.


Araç İade Süresi


• Araç teslimlerinde 2 saatlik opsiyon süresi bulunmaktadır. 2 saate kadar olan gecikmelerde herhangi bir ücret tahsil edilmemektedir.


• 2 saat ve üzeri gecikme durumunda, o an geçerli olan araç kiralama bedeli ve ek ürün bedeli üzerinden tam 1 günlük tutar ek olarak ücretlendirilir.


Yakıt


Kiralanan araç, teslim alındığı yakıt seviyesi ile teslim edilmelidir. Aracın eksik yakıt ile teslim edilmesi durumunda, eksik olan yakıt bedeli ve bu bedele ek olarak 250 TL yakıt dolum hizmet bedeli tahsil edilecektir. Dizel araçlarda kiralama sürecinde yapılan km ye göre Adblue ücreti tahsil edilecektir.


Trafik Cezaları


Yürürlükte olan trafik yasalarına uyulmamasından doğacak her türlü sorumluluk ve maddi trafik cezaları kullanıcıya aittir. Aracın kirada bulunduğu süre içinde oluşan ancak kiralama bitimi sonrasında elimize ulaşan trafik ve kaçak köprü, otoyol geçişi cezaları, kira anlaşmasında belirtilen kişi ve/veya firmadan tahsil edilir. Araçların hangi nedenle olursa olsun resmi veya yerel makamlar tarafından tutulması nedeni ile geçecek zaman, sözleşme süresi içerisinde kabul edilir. Plakaya yazılan trafik cezalarında trafik cezası tarafımıza tebliğ edildiğinde indirimli olarak ödenmektedir ve müşterilerimizin kredi kartından tahsil edilmekte olup; eş zamanlı olarak trafik cezasına ait hizmet bedeli de uygulanmaktadır.


HGS/ OGS Geçişleri


Kiralama sürecinde yapılan tüm HGS/ OGS geçişleri müşteriye aittir. Araç iadesinde HGS/OGS geçişleri hesaplanarak tahsilat yapılmaktadır. HGS sistemi kaynaklı iade sürecinden sonra yansıyan geçişler de müşteri sorumluluğunda olup sistemde kayıtlı kredi kartından tahsilat yapılmaktadır. İlgili geçişler müşterilerimize mail yolu ile iletilmektedir.


HGS/OGS gişelerinden yapılacak kaçak geçişlerde iade ofisine bilgi verilmemesi ( Geçiş fişinin teslim edilmemesi) durumunda doğabilecek cezalardan müşteri sorumludur.


HGS/OGS geçişlerine ek olarak HGS Hizmet Bedeli tahsil edilmektedir.


Tek Yön Ücretleri


Aracın bir şehirden teslim alınıp başka bir şehre iadesi durumunda ALOCAR tarafından öngörülmüş olan tek yön ücreti uygulanmaktadır. Ücret bilgileri ofis bazında değişiklik göstermekte olup rezervasyon aşamasında görüntülenebilmektedir.


Kilometre Sınırı


Araçlarımızda günlük km limitlerimiz bulunmaktadır. Km limitleri günlük olarak değişmekte olup ilgili km limitlerini rezervasyon aşamasında görüntüleyebilirsiniz. Aylık araç kiralamalarında Ekonomik ve Orta grupta 4.000 km, SUV ve Üst sınıfta 3.000 Km sınırı bulunmaktadır. Km limitinin aşıldığı durumlarda Ekonomik Grup Araçlarda 5TL, Orta Grup Araçlarda 6TL ve SUV-Üst Segment Araçlarda 8TL olarak km aşım bedeli tahsil edilmektedir.


Ek Km Paketleri


Günlük km limitlerinin yeterli olamaması durumlarında ALOCAR ‘ın sunmuş olduğu ek km paketlerini satın alabilirsiniz. Ek km Paketleri kiralama başlangıcında satın alınabilmektedir, kiralama sürecinde veya araç iadesinde km paketi satın alınamamaktadır. Ek km Paketlerini rezervasyon aşamasında ek hizmetler alanından görüntüleyebilirsiniz.


Yabancı Ehliyetle Kiralama


Kiralama yapacak olan Türk vatandaşları dış ülkelerden aldıkları sürücü belgeleri ile ülkemizde araç kullanmalarının yalnızca aşağıdaki şart ve koşullarda mümkün olduğunu bilir ve kabul eder:


1. Dış ülkelerden alınan sürücü belgeleri ile ülkemize giriş yapıldığı tarihten itibaren en fazla 1 yıl süreyle araç kullanılabilir.


2. Altı aydan fazla ülkemizde bulunanların, araç kullanırken dış temsilcilikler veya noter tarafından onaylanmış sürücü belgelerinin Türkçe tercümelerini sürücü belgesi ile birlikte yanlarında bulundurmaları zorunludur.


3. Bir yılın sonunda ülkemizde araç kullanılabilmesi için dış ülkelerden alınan sürücü belgelerinin ülkemiz sürücü belgesi ile değiştirilmesi zorunludur.


Kiralama yapacak olan Yabancı ülke vatandaşları ise dış ülkelerden aldıkları sürücü belgeleri ile ülkemizde araç kullanmalarının aşağıdaki şart ve koşullarda mümkün olduğunu bilir ve kabul eder:


1. Dış ülkelerden alınan sürücü belgeleri ile ülkemize giriş yapıldığı tarihten itibaren en fazla altı ay süreyle araç kullanılabilir.


2. Altı ayın sonunda ülkemizde araç kullanılabilmesi için dış ülkelerden alınan sürücü belgelerinin ülkemiz sürücü belgesi ile değiştirilmesi zorunludur.

Yabancı Ehliyetle yapılan kiralamalarda olası kaza durumlarında sigorta firmasına sunulmak üzere ilgili ehliyetin tercümesi gerekmektedir. Tercüme işlemlerinden doğan bedel müşteri sorumluluğundadır.


Önemli Not


Araçların ülke sınırlarını geçmesine izin verilmemektedir.
Whatsapp Telefon